✔ Αρχικές πεντάδες

Μπασκόνια: Γκρέιντζερ, Φοντέκιο, Γκιεντράιτις, Κοστέλλο, Νόκο
Παναθηναϊκός: Μέικον, Ρος, Παπαπέτρου, Ουάιτ, Παπαγιάννης

🏀 Το ματς

Νωθρό ήταν το ξεκίνα των «πράσινων», με τη Μπασκόνια να κάνει ένα σερί 6-0 στο 2′. Η απάντηση ήρθε από τον Μέικον (6-5 στο 3′) έπειτα από τάιμ άουτ που πήρε νωρίς ο Πρίφτης. Η Μπασκόνια είχε ξεκάθαρο στόχο στο transition, με το μεγάλο πρόβλημα του Παναθηναϊκού να είναι τα συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ των Ισπανών. Το «Τριφύλλι» έφτασε στην ισοφάριση με τρίποντο του Πέρι (15-15 στο 9′), ενώ ο Αμερικανός έδωσε και το προβάδισμα στην εκπνοή με 15-18, το οποίο ήταν και σκορ δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» μπήκαν σαφώς καλύτερα. Ο Νέντοβιτς έδειξε πως αρχίζει να ζεσταίνεται, με την συνολική εικόνα να είναι θετική. Οι παίκτες του Πρίφτη δεν άφηναν την Μπασκόνια να ξεφύγει και ήταν συνεχώς 2-3 πόντους πίσω (27-26 στο 15′). Η βελτίωση στην άμυνα ήταν οφθαλμοφανέστατη, με τους Ισπανούς να μην μπορούν να επιτεθούν κοντά στο καλάθι, όπως θα ήθελαν. Ο Παπαγιάννης ήταν βράχος στο πίσω μέρος του γηπέδου, αλλά ο Γκεντράιτις έκανε ζημιά στον Παναθηναϊκό με τα τρίποντα του (37-35 στο 9′), ενώ ο Σεντεκέρσκις με buzzer beater, η Μπασκόνια πήγε στα αποδυτήρια στο +5, 40-35.

Ο Γκρέιντζερ με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 8 (43-35 στο 22′). Η διαφορά ανέβηκε και στους 11 (49-38 στο 23′) για πρώτη φορά, με τους «πράσινους» να δείχνουν τη νωθρή εικόνα των πρώτων λεπτών της πρώτης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός με τον Παπαπέτρου αντέδρασε και έφτασε τη διαφορά στο -2 (51-49 στο 26′). Με τον αρχηγό του Τριφυλλιού σεληνιασμένο, οι «πράσινοι» έφτασαν στην ισοφάριση (55-55 στο 28′) και ο Ουάιτ έδωσε το προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα (57-59 στο 29′). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη Μπασκόνια μπροστά με 61-59.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν κάτι παραπάνω από συγκινητικός, δίνοντας «μάχη με τα θηρία». Το πρόβλημα των αμυντικών ριμπάουντ συνεχιζόταν, με την Μπασκόνια μέσω δεύτερων και τρίτων επιθέσεων, πήρε μια ανάσα τεσσάρων πόντων (75-71 στο 36′). Ο Μέικον έδωσε μεγάλη ανάσα, μειώνοντας στον πόντο (77-76 στο 38′), και στη συνέχεια κατάφερε και ισοφάρισε σε 79-79 με δύο συνεχόμενα τρίποντα. H Mπασκόνια με κερδισμένο φάουλ έπειτα από -ακόμη ένα- επιθετικό ριμπάουντ, πέρασε μπροστά με 81-79. Στην τελευταία επίθεση του ματς, ο Παπαπέτρου έχασε το τρίποντο που θα έδινε τη νίκη, με τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει την ήττα στην Ισπανία.