Εσθονικό «χειρουργείο»

INPAO Newsroom

Published

on

Ντροπή και μόνο ντροπή. Ο διαιτητής Τόβερ είχε στόχο να γίνει πρωταγωνιστής του αγώνα στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας και τα κατάφερε. Ο Εσθονός με το σκορ στο 1-0 υπέρ του Τριφυλλιού, αφού πρώτα έδωσε ανύπαρκτο πέναλτι υπέρ του Άρη (το έχασε ο Μάνος), στην αρχή του δευτέρου μέρους άφησε χωρίς λόγο με 10 τους γηπεδούχους χαρίζοντας ουσιαστικά την νίκη στους φιλοξενούμενους (1-2).

«Ψαλιδίζονται» πλέον σημαντικά οι ελπίδες του Παναθηναϊκού για έξοδο στην Ευρώπη, με τους «πράσινους» να ελπίζουν σε στραβοπάτημα των ΑΕΚ και ΠΑΟΚ.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

☘️ Παναθηναϊκός: Διούδης, Μολό (70′ Ενγκμπακοτό), Χουάνκαρ, Βέλεθ, Νιάς, Μαουρίσιο, Αλεξανδρόπουλος, Σανκαρέ, Αϊτόρ (57′ Σάντσεθ), Βιγιαφάνιες (70′ Καμπετσής), Μακέντα (79′ Καρλίτος)

🟡 Άρης: Κουέστα, Σούντγκρεν (57′ Γκανέα), Σάκιτς, Ροζ, Δεληζήσης, Τζέγκο, Σάσα, Μπερτόγλιο Μαντσίνι, Ματέο Γκαρσία (93′ Ιωάννου), Μάνος

Το παιχνίδι παιζόταν κυρίως στο κέντρο στα πρώτα λεπτά, με τον Άρη να χάνει την πρώτη ευκαιρία στο 9′ με κεφαλιά του Μπερτόγλιο. Από την άλλη, οι «πράσινοι πάτησαν δυο φορές επικίνδυνα την περιοχή του Κουέστα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η ομάδα του Μπόλονι όμως «χτύπησε» στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία της. Ο Χουάνκαρ ανέβηκε από την αριστερή πλευρά, έκανε πολύ ωραία σέντρα και ο Σανκαρέ με κεφαλιά έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα στο 30′. Στο 43′ ο διαιτητής πήγε να τινάξει το ματς στον «αέρα» δίνοντας αυστηρό πέναλτι υπέρ του Άρη, υποστηρίζοντας ότι ο Αλεξανδρόπουλος έσπρωξε τον Ροζ μέσα στην περιοχή. Ο Μάνος όμως έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 1-0.

Ο Άρης προσπάθησε για την ισοφάριση στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και έχασε διπλή ευκαιρία με Μαντσίνι και Μπερτόγλιο στο 48′. Ο Εσθονός διαιτητής Τόβερ όμως, ήταν αποφασισμένος να γίνει ο πρωταγωνιστής του αγώνα και στο 52′ απέβαλε με αυστηρή δεύτερη κίτρινη τον Μαουρίσιο αφήνοντας αναίτια τον Παναθηναϊκό με 10 παίκτες. Η αριθμητική υπεροχή του Άρη «καρποφόρησε» στο 62′ όταν ο Μάνος βρέθηκε μόνος μέσα στην περιοχή μετά από κόντρα και έγραψε το 1-1. Σαν να μην έφτανε αυτό, τρία λεπτά αργότερα ο Άρης έκανε το 1-2 με τον Ματέο Γκαρσία να νικάει από πολύ κοντά τον Διούδη. Από εκεί και πέρα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έλεγξε το ματς εκμεταλλευόμενη τον παίκτη παραπάνω, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να κάνει κάτι στις αντεπιθέσεις.

Το INPAO.GR πρόκειται για ένα ανερχόμενο site στην ήδη «ταλαιπωρημένη» Παναθηναϊκή ενημέρωση. Με... όπλα το έγκυρο και πρωτογενές ρεπορτάζ, τις πλούσιες αναλύσεις και τις αρθρογραφίες από την έμπειρη δημοσιογραφική μας ομάδα, φιλοδοξούμε να αποτελέσουμε το No.1 σάιτ στην «πράσινη» ενημέρωση.